ZBYSZEK PRĘGOWSKI I JEGO BLOG
Wolnym być - mimo wszystko
Robi się późno. Czas ruszać w drogę.

Image

MIEĆ AMBICJE ...

Nie mogę do takich informacji podchodzić obojętnie i bez emocji. Przecież to jest do cholery mój Kraj, moja Ojczyzna, mój Rząd (nierząd), moi współobywatele (przyjaciele, koledzy, koleżanki, rodzina, pacjenci …).

W najnowszym rankingu Bloomberga Polska została sklasyfikowana ponownie na 49 miejscu spośród 53 największych gospodarek świata. „Ranking odporności Covid-19” to miesięczna migawka pokazująca, gdzie wirus jest najskuteczniej zwalczany przy najmniejszych wstrząsach społecznych i ekonomicznych. Opracowany został przy użyciu 12 wskaźników danych, które obejmują stopień powstrzymania wirusów, jakość opieki zdrowotnej, zasięg szczepień, ogólną śmiertelność i postępy w kierunku wznowienia podróży, pokazuje, w jaki sposób 53 największe gospodarki świata reagują na to samo zagrożenie występujące raz na pokolenie.

A oto, poza wykresem,  kilka uwag Bloomberga:

MA„Omicron zasadniczo powstrzymuje marsz w kierunku normalizacji, która była charakterystyczna dla 2021 roku, chociaż niechęć do powrotu do blokad sprzed szczepionki i innych ograniczeń odróżnia najlepsze i najgorsze miejsca podczas grudniowej pandemii.”

„W Europie kilka krajów — Niemcy, Norwegia i Holandia — nałożyło daleko idące ograniczenia, aby powstrzymać odrodzenie, spychając je w dół Rankingu. Austria jednak opuściła trzytygodniową blokadę przed świętami Bożego Narodzenia i awansowała o 17 miejsc na 31. miejsce w grudniowym rankingu.”

„Jedna rzecz jest jasna: dotychczasowe wyniki w walce z pandemią nie gwarantują przyszłego sukcesu – lub porażki. Kraje raz po raz były hamowane przez kaprysy największego kryzysu zdrowotnego w tym pokoleniu, ale niektóre znalazły również sposoby na odwrócenie niszczycielskich sytuacji, czy to poprzez naukę, spójność społeczną, czy po prostu uczenie się z przeszłości.”

„Według rankingu z października 2021 r., który oznaczał cały rok trwania projektu, tylko siedem krajów nigdy nie znalazło się w dolnej połowie składu, nawet gdy zmieniła się pandemia. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Finlandia, Kanada, Dania, Korea Południowa, Norwegia i Szwajcaria były odpowiednikiem sezonowych MVP pandemii: niezależnie od tego, czy powstrzymywały rozprzestrzenianie się wirusa, wprowadzały szczepienia, zwalczały deltę, czy też ponownie otwierały gospodarkę, konsekwentnie uzyskiwały wyniki powyżej średniej.”

„Silne sieci bezpieczeństwa opieki zdrowotnej i spójność społeczna to wspólne mianowniki wśród siedmiu cech, które przemawiały na ich korzyść na każdym etapie pandemii. Wiara w rząd i gotowość do przestrzegania zasad pomogły powstrzymać wirusa, podczas gdy względne bogactwo tych krajów oznaczało, że mieli siłę nabywczą, aby zdobyć pierwsze dostawy szczepionek.”

„Istotne są również inwestycje w infrastrukturę zdrowia publicznego. Niedoceniane w wielu miejscach przed 2020 r. systemy śledzenia kontaktów, skuteczne testy i edukacja zdrowotna wzmocniły kraje, które konsekwentnie osiągały dobre wyniki w Rankingu, pomagając w uspołecznieniu mycia rąk i noszenia masek na twarz. Było to kluczem do uniknięcia paraliżujących ekonomicznie blokad w pierwszym roku, zanim szczepionki były dostępne.”

„Chociaż bogate narody, które stawiają na szczepienia, teraz widzą, że ta strategia się opłaca, ich niepowodzenie w kontrolowaniu koronawirusa pozostawia głęboką bliznę, w której ponad 800 000 osób zmarło z Covid w USA, a niektórzy z tych, którzy przeżyli, zmagają się z wyniszczającymi skutkami następstw. Oznaczało to również, że świat stracił szansę na wyeliminowanie wirusa.”

„Pojawienie się szczepionek, które pomogły w ograniczeniu liczby zgonów, było pozytywną wskazówką i podkreśliło znaczenie finansowania badań i rozwoju opieki zdrowotnej.”

Mieć ambicję na jedno z najgorszych miejsc, to nie to, o co mi chodzi. Mogę mieć na to wpływ? Mogę! I w miarę moich możliwości wpływam. Otwórzcie oczy i pomóżcie - do cholery.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Komentarze obsługiwane przez CComment