ZBYSZEK PRĘGOWSKI I JEGO BLOG
Wolnym być - mimo wszystko
Robi się późno. Czas ruszać w drogę.

Image

Dlaczego?

Miał 13 lat. I nigdy więcej miał już nie będzie. Został zabity przez tych, którzy przyszli go wyzwalać. Jest tylko jednym z 205 dzieci (stan na 55 dzień wojny, 19.04) zabitych rzez Rosję. Podobne tragedie rodzice przeżywają jeszcze w 204 rodzinach. A jutro? Pojutrze? Za miesiąc?

A rodzice? A rodzice mieli tą „przyjemność”, że mogli Go pochować. Pochować godnie, tak, jak powinno się chować wszystkich: w trumnie, w obrządku prawosławnym, z żegnającymi, z własnym grobem i z pożegnaniem …. na zawsze …. synku.

Dlaczego 113-latek nazywał się Elisei Ryabukon i mieszkał we wsi Peremoha. W maju skończyłby 14 lat, ale na zawsze pozostanie 13-atkiem. Pogrzeb odbył się dopiero wtedy, kiedy oni – ruscy wyszli, przeszło miesiąc po tym, jak został zabity. Pogrzeb odbył się w miasteczku Browary na wschód od Kijowa.

Jego matka, Inna  Ryabukon, powiedziała – "11 marca Rosjanie dali nam pozwolenie na wyjazd. Nawet pomachali nam na pożegnanie i życzyli powodzenia. Potem, gdy przejeżdżaliśmy przez pole, zaczęli do nas strzelać ze wszystkich stron".

„W konwoju ewakuujących się pojazdów było pięć samochodów. Elisei była w drugim samochodzie, w którym nikt nie przeżył” – opowiada Inna.

"Przeczołgałam się przez pole i uratowałam mojego trzyletniego syna, ciągnąc go za kaptur kurtki. To, że ktokolwiek z nas wyszedł z tego żywy, było czystym szczęściem" - powiedziała.

Mówi, że jej młodsze dziecko jest jedynym powodem, dla którego jest w stanie żyć dalej. Złożyła skargę na policję i chce sprawiedliwości za zabójstwo Elisei.

"Chcę, aby świat dowiedział się o zbrodniach popełnionych przez Rosję. Chcę, aby każda ofiara została policzona. Chcę, aby Rosja odpowiedziała za ludzi, dzieci i kobiety, których zabiła na naszej ziemi" - powiedziała.

Ja też tego chcę, Inno. Chcą tego także ludzie, dla których zdrowie i życie drugiego człowieka to nie puste słowa. Tego też chcą, Inno, przyzwoici ludzie z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ameryki. Wierzę Inno, że tego też chcą przyzwoici Rosjanie, przyzwoici Węgrzy, Chińczycy czy Hindusi. Inno, jeżeli to kiedyś przeczytasz – ja jestem do Twojej dyspozycji.

Dlaczego 2

 

 

 

Żródła: