ZBYSZEK PRĘGOWSKI I JEGO BLOG
Wolnym być - mimo wszystko
Robi się późno. Czas ruszać w drogę.

Image

Odnalezione zwrotki

ODNALEZIONE ZWROTKI
        Nie po raz pierwszy znajduję różne rzeczy w książkach  z antykwariatu. Kiedyś znalazłem nawet banknot 5$. Tym razem (kilka lat temu) kupiłem broszurę pt. „Materiały do dziejów Powstania Warszawskiego w oczach Londynu”. Autorem broszury (40 str.) jest  kpt. Zygmunt Orbanowski. Broszura wydana w lipcu 1945 r. przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik”.

         Między jej pożółkłymi kartkami, złożona w cztery kartka papieru z napisanym na niej pismem maszynowym z poprawkami ręcznymi wiersz pt. „Warszawo!” - niekwestionowanego  autorstwa Feliksa Konarskiego, Ref-Rena.

          Wiersz ten doskonale znamy. Ale dwie pierwsze zwrotki tego wiersza - domyślam się, że nie tylko mnie nie były znane. Wyobraźnia mi poleciała … oczami wyobraźni wyczuwałem myśli, które musiały kotłować się w głowie Ref-Rena, kiedy dowiedział się o upadku powstania. W tych dwóch pierwszych, odnalezionych zwrotkach pokazał Warszawę jaką pamiętał.  Zapewne z młodych sOZ 2woich lat. Nic dziwnego, że w pamięci pozostał mu z Łazienek obraz białego łabędzia i kolorowego pawia. W następnych zwrotkach pokazał powstanie tak, jak je widział -także oczami wyobraźni, bo nigdy nie był na barykadach, nigdy nie był w kanałach.

          Znalazłem i poukładałem wszystkie, tak mi się wydaje, puzzle związane z  piosenką ze słowami Feliksa Konarskiego – „Ref-Ren” i muzyką Alfreda Schütza.

            Wiele lat po swojej śmierci Ref-Ren mnie zmotywował. Postanowiłem Jego wyobraźnię przedwojennej Warszawy i Powstania pokazać tak, jak mógł On ją widzieć – wtedy, tam, we Włoszech. Zmontowałem film, wierzę w to, wyobraźnią Ref-Rena i postanowiłem go upublicznić w okresie rocznicy upadku Powstania Warszawskiego. Przez przypadek wypada nam 75.

Zbigniew Pręgowski

wrzesień/październik 2019 r.

Ps. Film jest pod poniższym linkiem. 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment