ZBYSZEK PRĘGOWSKI I JEGO BLOG
Wolnym być - mimo wszystko
Robi się późno. Czas ruszać w drogę.

Image

Szczęśliwej Polski już czas

Uczestnicy tego marszu, marszu 4 czerwca 2023 roku pojawili się na nim z pobudek głęboko patriotycznych. Patriotyzm ten trafnie i precyzyjnie zdefiniował Tusk – „głęboki, nowoczesny, odważny i uczciwy”.  Ja – uczestnik tego marszu tak się właśnie na nim czułem.

A po drugiej stronie? A po drugiej stronie, jak to określił Piotr Pacewicz – „…nacjonalistyczny bękart miłości ojczyzny w wersji PiS jest płytki (jak szkolna akademia), zacofany (patrzy tylko wstecz na przypadki heroizmu wojennego, a zwłaszcza bohaterskie klęski, jakby patriotyzm równał się machaniu szablą), tchórzliwy (bo boi się tematów trudnych, woli laurki) i nieuczciwy (zaprzecza błędom i grzechom przeszłości, a historykom, którzy je opisują, zamyka usta i odbiera pieniądze na badania).”

„Obrazy mówią więcej jak tysiące słów”, dlatego pozostałą część mojej relacji skomentuję obrazami.

Ps. Tytuł "Szczęśliwej Polski już czas" zaczerpnąłem, podobnie jak autorzy plakatów na demonstracji, z Jerzego Kryszaka, który na festiwalu Sopot 2023 zaśpiewał piosenkę pod tym właśnie tytułem. Ponieważ wielu jej jeszcze nie słyszało - załączam do niej link